EUROPAN

EUROPAN

EUROPAN E13 - START

Increase Normal Decrease
opublikowano: Poniedziałek, 2 Marca, 2015 - 08:38, redaktor

Miasto stołeczne Warszawa ogłasza nową edycję - międzynarodowyego konkuru architektonicznego Europan . To już trzynasty raz organizatorzy zapraszają młodych profesjonalistów z dziedzin architektury, inżynierii, planowania i budowy miast, oraz wszystkich innych specjalistów i entuzjastów pragnących poszukiwać awangardowych rozwiązań, nowatorskich idei i możliwości w zakresie budowy współczesnego miasta europejskiego.

KAMIENNE SKARBY WISŁY fot. KAMIENNE SKARBY WISŁY

TEREN KONKURSOWY
Tym razem na lokalizację zadania projektowego wybrany został warszawski skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Miejsce to jest częścią rewitalizowanych bulwarów wiślanych, a bezpośrednie sąsiedztwo Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) oraz Centrum Nauki Kopernik(CNK) wpływa na jego wyjątkowość, która przyciąga coraz więcej ludzi. Skwer jest lubianym miejscem, parkiem będącym naturalnym uzupełnieniem dla ogrodów BUW i CNK.

Temat: KAMIENNE SKARBY WISŁY
UWARUNKOWANIA
W XVII wieku wojska szwedzkie podczas „potopu” wywiozły Warszawy drogą wodną wysokiej klasy kamienne elementy architektoniczne. do Część zrabowanego ładunku zatonęła w Wiśle. Tematem konkursu jest projekt ekspozycji tych niedawno wyłowionych kamiennych skarbów na skwerze kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, który leży pomiędzy Wisłą a Pałacem Kazimierzowskim., skąd pochodzi wiele z cennych elementów ekspozycji.

PRZYSZŁOŚĆ MIEJSCA A TEMATYKA KONKURSU EUROPAN 13
Głównym zadaniem projektowym jest prezentacja skarbów wyłowionych z dna Wisły. Powinny one stać się główną atrakcją skweru ,,Cubryny”. Należy stworzyć warunki do oglądania zabytków o każdej porze dnia i nocy, a także do ich ochrony przed śniegiem, deszczem i wandalizmem.
Zadanie konkursowe, oprócz zaproponowania formy ekspozycji, dotyczy również zaplanowania przestrzeni otwartej dla  innych pojawiających się spontanicznie sposobów użytkowania skweru.

Istotną rolą projektu jest zintegrowanie skweru z przebudowanymi bulwarami, w tym z przestrzenią amfiteatru, który otoczony jest przez teren lokalizacji ,a także z placem Uniwersyteckim. Warto przekształcić dawną jezdnię Wisłostrady w integralną część otoczenia i rozważyć umożliwienie dostępu od strony skweru do ogrodu BUW. W przestrzeń skweru trzeba wkomponować pomnik Dowborczyków, który stał tam w latach 1930–1948 i ma na niego wrócić.

Start konkursu: 2 marca 2015
Oddanie prac konkursowych: 30 czerwca 2015
Nagroda gwarantowana: 12 000 euro
Wykonanie realizacyjnych projektów ekspozycji i zagospodarowania
skweru. Dokładny zakres zlecenia będzie przedmiotem negocjacji.
Informacja: www.europan.com.pl, http://www.europan-europe.eu

Pliki do pobrania

 1. 1.
  01 KAMIENNE SKARBY WISŁY - syntetic file
  (plik: 01_warszawa-pl-syntetic_file.jpg, rozmiar pliku: 4088.88 KB)
  Pobierz
 2. 2.
  02 KAMIENNE SKARBY WISŁY - syntetic file
  (plik: 02_warszawa-pl-syntetic_file.jpg, rozmiar pliku: 5297.96 KB)
  Pobierz
 3. 3.
  03 KAMIENNE SKARBY WISŁY - syntetic file
  (plik: 03_warszawa-pl-syntetic_file.jpg, rozmiar pliku: 3441.07 KB)
  Pobierz
 4. 4.
  04 KAMIENNE SKARBY WISŁY - syntetic file
  (plik: 04_warszawa-pl-syntetic_file.jpg, rozmiar pliku: 3409.56 KB)
  Pobierz
 5. 5.
  Europan - regulamin
  (plik: e13_regulamin_pl_2015.03.03.pdf, rozmiar pliku: 631.6 KB)
  Pobierz