Maszyny wytrzymałościowe to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w branży budowlanej. Do czego służą, jakie są ich rodzaje oraz w jakich sytuacjach są wykorzystywane?
Maszyna wytrzymałościowa – do czego służy?
Podstawowym zadaniem maszyny wytrzymałościowej jest testowanie wytrzymałości konkretnego materiału, najczęściej betonu, drewna, tworzyw sztucznych, a także metali. W zależności od potrzeb konkretnego projektu urządzenia mogą sprawdzić wytrzymałość materiału na ściskanie, zginanie czy rozciąganie. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom. Dobór odpowiedniej maszyny zależy m.in. od sposobu testowania wytrzymałości, jak również rodzaju materiału.
Wykorzystanie maszyny wytrzymałościowej umożliwia precyzyjne określenie parametrów wybranego materiału lub – jeśli jest taka konieczność – gotowego produktu. W praktyce dla poszczególnych rozwiązań określone są precyzyjne przedziały, nazywane normami, w których powinien zmieścić się wykonany pomiar. Określenie standaryzowanych parametrów pomaga dokonywać rzetelnych ocen.
Każde z urządzeń różni się między sobą budową i rozmiarem, ponieważ są to dedykowane rozwiązania przeznaczone do testowania konkretnych wariantów materiałów bądź produktów. Cechą charakterystyczna maszyny wytrzymałościowej są wytrzymałe i solidne układy hydrauliczne, ze stalowymi elementami. Na rynku pojawiają się również urządzenia wyposażone w cyfrowe mechanizmy, chociaż w wielu z nich maksymalne obciążenie jest niższe niż w wersjach klasycznych. Dlatego przed wyborem konkretnego urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikę i szczegółowe parametry.
Rodzaje maszyn wytrzymałościowych
Należy podkreślić, że maszyna wytrzymałościowa to bardzo ogólna kategoria, skrywająca kilka wariantów urządzeń. Kryteria klasyfikacji mogą być różne – rodzaj testowanego materiału, siła obciążenia, ale również funkcjonalność. Podstawowy podział obejmuje maszyny statyczne i dynamiczne, w zależności od sposobu, w jaki oddziałują one na testowany materiał.
Testowanie materiałów przy pomocy maszyn wytrzymałościowych statycznych pozwala na ocenę zachowania materiału i jego wytrzymałość w czasie. Do wykonania próby niezbędny jest czas, a siły działające na materiał są stale zwiększane. Maszyny dynamiczne to urządzenia o zdecydowanie bardziej złożonym działaniu, ponieważ w tym przypadku testowanie wymaga odpowiedniego ustawienia kombinacji czasu, siły nacisku i naprężenia oraz obserwację zachowania próbki.
W obrębie maszyn statycznych i dynamicznych wyróżnić można trzy kategorie urządzeń:
- zrywaki – wykorzystywane do sprawdzania zakresu rozciągliwości danej próbki,
- prasy, których zadaniem jest testowanie materiału na ściskanie,
- urządzenia uniwersalne, które po odpowiednim ustawieniu parametrów pozwalają na sprawdzenie wytrzymałości materiału zarówno na ściskanie, jak i rozciąganie.
Wybrane modele pras oraz urządzeń uniwersalnych mogą też być wykorzystywane do testowania materiału na zginanie, po wcześniejszym odpowiednim przezbrojeniu urządzenia.
Zastosowanie maszyn wytrzymałościowych
Maszyny wytrzymałościowe najczęściej wykorzystywane są w branży budowlanej. Pozwalają one na testowanie wytrzymałości materiałów konstrukcyjnych, wykorzystywanych do wznoszenia różnego typu obiektów, aby były one solidne, stabilne i bezpieczne. W branży największe znaczenie mają prasy do betonu, pozwalające na ocenę wytrzymałości na ściskanie. Poza betonem maszyny wytrzymałościowe pozwalają sprawdzić również metale – w tym druty, arkusze blachy, a nawet sprzęty wykorzystywane do ćwiczeń.
Jak wybrać dobrą maszynę wytrzymałościową?
Podstawowym kryterium powinno być zastosowanie. Maszyna powinna być dostosowana do potrzeb, dlatego też w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jakiego rodzaju próby będą wykonywane (statyczne czy dynamiczne), jaki materiał będzie wykorzystany oraz czy przeprowadzane będą próby ściskania, rozciągania, a może oba warianty?
Szukając odpowiedniego urządzenia dobrze jest sprawdzić najważniejsze parametry, jak siła obciążenia czy posiadane atesty. Najlepiej decydować się na zakup urządzenia od sprawdzonych podmiotów, posiadających doświadczenie w branży. Solidny dystrybutor gwarantuje nie tylko wsparcie w czasie zakupu, ale również zapewni profesjonalną obsługę i pomoc posprzedażową.