System sygnalizacji pożarowej, znany również pod skrótem SSP, jest podstawowym filarem naszego bezpieczeństwa. To dzięki tej wyspecjalizowanej aparaturze możesz zapobiegać, wykrywać i reagować na pierwsze, niebezpieczne iskry, które są podwaliną do ogromnych pożarów i uszkodzeń elewacji. Jego działanie prewencyjne jest więc kluczowe pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców lub pracowników, którzy w ten sposób zyskują w pełni zautomatyzowany, nowoczesny i bezpieczny system.
Popularność i znacznie SSP w naszym życiu jest większe, niż moglibyśmy przypuszczać, co udowodnią nasze trzy, poniższe odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Czym dokładnie są systemy SSP?
SSP, a więc systemy sygnalizacji pożarowej, są mechanizmami. służącymi wykrywaniu zagrożeń związanych z tlącym się pożarem. Ich głównym zadaniem jest sygnalizowanie i powiadamianie mieszkańców o pojawiającym się zagrożeniu, a tym samym – o koniecznej, szybkiej ewakuacji. Nowoczesne i rozbudowane systemy posiadają także dodatkowe funkcje sterujące, które zapobiegają większym i kosztowniejszym szkodom. Dzięki nim możemy zareagować dużo szybciej, minimalizując ryzyko zawalenia lub uszkodzenia elewacji.
Dzięki montowaniu systemów SSP zmniejszasz ryzyko śmiertelnych wypadków, w których głównym „bohaterem” jest ogień. Poczucie bezpieczeństwa i trzymania „ręki na pulsie” jest kluczowe, gdy zrozumiemy, że co roku odnotowuje się ponad pół miliona interwencji, w których dochodzi do wybuchu gazu lub pożaru.
Warto zatem pamiętać, że SSP pełni funkcję zarówno kontrolną – dzięki, której monitoruje stan zagrożenia, a następnie uruchamia moduły kontrolno-sterujące – jak i informacyjną. Z tych funkcji korzystają zwłaszcza rzadziej uczęszczane przestrzenie albo zamknięte obszary – np. windy.
Gdzie znajdziemy SSP?
SSP posiadają funkcje sprawdzające, które monitorują m.in. windy, zamontowane systemy oddymiania i panele alarmujące. Z tego też względu zaleca się montowanie ich w przestrzeniach użytkowych. Dokładny spis przepisów i norm znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które powstały w 2010 roku.
Przepisy te odnoszą się m.in. do: budynków handlowych i wystawowych; teatrów i kin; archiwum i muzeów; budynków gastronomicznych; szpitali; domów opieki; banków i stacji.
Jak dokładnie wygląd SSP?
SSP jest złożonym systemem, złożonym z kilku komponentów. Każdy z nich przyczynia się do stworzenia kompletnego, doskonałego modułu, zapewniającego bezpieczeństwo i szybką reakcję w sytuacji zagrożenia. Wśród tych elementów wyróżnia się m.in:
- Ostrzegacze uruchamiane ręczne – charakterystyczne, widoczne przyciski w kolorze czerwonym. Znajdziemy je za niewielkimi szybkami na korytarzach lub klatka schodowych.
- Sygnalizatory – czyli syreny dźwiękowe (lub dźwiękowo-świetlne), informujące o pojawiającym się zagrożeniu.
- Centrale – nazywane centralami CSP – stanowią za główny element całego systemu. To w tym miejscu analizowane są dane, które zostają przetransportowane do rozmieszczonych urządzeń detekcyjnych. Dane służą także konfiguracji operacji, które zwiększają automatyzację.
- Moduły zarządzające urządzeniami – dzięki nim elementy peryferyjne mogą funkcjonowanie sprawnie i bezbłędnie. Wśród tych najczęściej wymienianych są np. automatycznie otwierane i zamykane bramy albo uruchamianie wyspecjalizowanej, dedykowanej sygnalizacji.