Zielone dachy i zielone zadaszenia są ważnymi elementami projektowania biofilicznego – gałęzi architektury, która włącza naturę do wnętrz miejskich, w celu dostarczenia czystego powietrza i przyrody ludziom, którzy spędzają większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Przynosi to korzyści dla zdrowia ludzi i oczywiście dla środowiska.
W niektórych miastach zielone dachy oprócz tego, że zapewniają czyste powietrze w przestrzeni miejskiej są korzystne finansowo, ponieważ nieruchomości na których są budowane otrzymują ulgi podatkowe. Naturalna zieleń będzie ponadto zawsze przestrzenią inspiracji. Poniżej znajduje się lista głównych korzyści, które wszyscy projektanci i architekci powinni rozważyć wdrożenie w swoich projektach nieruchomości.
1. Zielone tereny rekreacyjne – dachy to zazwyczaj niewykorzystane przestrzenie, dzięki instalacji zielonego dachu ludzie, którzy mieszkają lub pracują w tych miejscach mogą zrelaksować się w wolnym czasie bez konieczności iścia do najbliższego parku.
2. Poprawa jakości powietrza – zielony dach składa się z roślin, które usuwają szkodliwe cząsteczki z otoczenia i produkują tlen.
3. Wodoszczelność – zielony dach jest sposobem na zachowanie trwałości hydroizolacji przez dłuższy okres czasu, ponieważ nie pozwala promieniom UV i złej pogodzie na jej zużycie. Dotyczy to wszystkich konstrukcyjnych materiałów dachowych.
4. Oszczędność energii – zielone dachy stanowią naturalną izolację, która poprawia klimatyzację budynku bez konieczności stosowania klimatyzacji lub ogrzewania. Generuje to oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w budynku i zmniejsza związane z tym zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych.
5. Zmniejszają efekt „wyspy ciepła” – efekt ten występuje, gdy miasta generują wyższe temperatury niż obszary wiejskie, ponieważ gromadzą więcej ciepła z powodu braku terenów zielonych i materiałów, takich jak beton, które dominują w środowisku miejskim. Dzięki miejskim dachom, miasto chłodzi się poprzez codzienne nawadnianie i parowanie.
6. Zmniejszają powodzie – płaskie powierzchnie, takie jak beton, gromadzą wodę deszczową powodując powodzie. Zielony dach pochłania wodę i filtruje wodę deszczową, która może być później wykorzystana do konserwacji budynku. Dzięki temu zmniejszają się powodzie w miastach.
7. Redukują hałas – jak już wspomniano, zielony dach działa jako izolator różnych elementów, a hałas nie jest tu wyjątkiem. Może on zredukować dźwięki dochodzące z zewnątrz od 40 do 50 decybeli.
Biorąc pod uwagę te korzyści, aż dziw bierze, że zielone dachy nie królują we wszystkich miastach. Co sądzisz o wprowadzaniu tych elementów do budynków?