Jednym z głównych problemów społeczeństwa w ostatnich latach jest brak miejsca na rozwój nowych mieszkań, możemy to zaobserwować w dużych miastach. Są one zazwyczaj budowane w dużych ilościach metrów kwadratowych, aby pomieścić przyspieszony wzrost liczby ludności, dlatego wymagają większej liczby domów, w których mieszkają użytkownicy o różnych potrzebach mieszkaniowych.
Mikro-mieszkanie powstało jako ruch architektoniczny pod koniec wieku, będąc odpowiedzią na stały wzrost cen mieszkań, redukując do niezbędnego minimum liczbę pomieszczeń i ilość metrów kwadratowych.
Zarówno w obrębie metropolii, jak i poza nimi, w ostatnich latach wzrosła liczba osób decydujących się na zakup mikro-mieszkania, co wynika z poszukiwania prostszego, zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska stylu życia, ale przede wszystkim jest kreatywnym rozwiązaniem problemów z przestrzenią w dużych miastach o dużej liczbie mieszkańców.
Co to jest mikro-mieszkanie?
Mikro domy powstają z potrzeby budowania domów o mniejszej powierzchni użytkowej, w efekcie otrzymujemy domy o powierzchni od 15 m2 do maksymalnie 50-60 m2. Te domy mają podstawowy, ale wystarczający program architektoniczny: pokój dzienny, sypialnia, kuchnia i łazienka, wykorzystując w pełni każdy z metrów kwadratowych zabudowy.
Filozofią jest prostszy styl życia, który dostosowuje się do naszych potrzeb, promując pozytywne oszczędności w zakresie ochrony środowiska, dlatego projekt ogranicza się do podstawowych i niezbędnych przestrzeni, w oparciu o potrzeby użytkownika, aby wygenerować jak największy komfort.
Wpływ na społeczeństwo
Kraje takie jak Japonia, które mają dużą liczbę mieszkańców i niewielki obszar terytorialny, został zmuszone do ponownego przemyślenia projektów, które są funkcjonalne na małych przestrzeniach, aby sprostać wymaganiom mieszkaniowym, jakie stawiają kraje o wysokim wskaźniku gęstości zaludnienia.
Ze względu na rozwój miast, zostały one zmuszone do rozbudowy, co pociąga za sobą restrukturyzację dróg i tworzenie nowych tras transportu publicznego, co przekłada się na wydłużenie czasu podróży i znaczny wzrost natężenia ruchu, co w rezultacie generuje negatywny wpływ na środowisko. Mikro-mieszkania jako alternatywa dla pewnej grupy społecznej mają tak duże znaczenie, że coraz więcej młodych lub starszych ludzi decyduje się na ich zakup, aby prowadzić prostsze życie. Obecnie największy rozkwit ten styl architektoniczny przeżywa w Europie, krajach azjatyckich i Stanach Zjednoczonych, choć w Ameryce Łacińskiej coraz bardziej zyskuje na sile jako podstawowa opcja mieszkaniowa.
Mikro-mieszkania a mieszkalnictwo socjalne
Mieszkania socjalne cieszą się dużą popularnością w społeczeństwie, są bardziej opłacalne ekonomicznie, dlatego też wiele osób jest skłonnych je nabyć. Jednak ten model mieszkalnictwa stał się przestarzały i pominął główny cel każdego domu – jakość życia.
Poprzez stosowanie materiałów niższej jakości, nieuwzględnianie strategii projektowych, takich jak wentylacja, odpowiednie nasłonecznienie i rozkład przestrzeni. Z kolei mikro-mieszkania pojawiają się z minimalistycznym designem, w którym priorytetem jest jakość życia użytkowników, mimo że są mniejszymi domami, dbają o każdy z czynników związanych z użytkowaniem każdego elementu domu.