1. Skorzystaj z opinii innych
Nie ma nic lepszego niż reklama z ust do ust, gdy szukamy fachowca. Dlatego polecamy zapytać rodzinę, przyjaciół, kolegów z pracy itp. Poproś, aby opowiedzieli Ci o swoich doświadczeniach z każdym z architektów, z którymi współpracowali. Poproś, aby wyjaśnili, co im się bardziej lub mniej podobało. Gdzie ich zdaniem popełnili błąd, czego szukaliby w dobrym architekcie, gdyby mieli wybierać ponownie.
Ale nie należy na tym poprzestawać. Skorzystaj z Internetu i poszukaj w Google My Business ocen architektów w Twojej okolicy z najlepszymi opiniami. Być może są jakieś perełki do odkrycia, a Internet może być bardzo ciekawym źródłem informacji.
2. Znajdź architekta, któremu ufasz
Powinieneś wybrać takiego fachowca, który daje Ci pewność, bezpieczeństwo i z którym dobrze się czujesz. Pomyśl, że jest to osoba, która będzie Ci towarzyszyć i pomagać w trakcie realizacji projektu i na której będziesz musiał polegać przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, czy to dotyczącej projektu, czy budowy. Z tego powodu istotne jest, abyś czuł się na tyle komfortowo, aby swobodnie porozmawiać z nim o każdej kwestii, która Cię dotyczy.
3. Sprawdź ich portfolio
Sprawdzenie ich pracy to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy odpowiada ona Twoim gustom lub potrzebom, czy wręcz przeciwnie, rodzaj pracy, którą wykonują, jest daleki od tego, czego szukasz. Wiele z nich posiada na swojej stronie internetowej cyfrowe portfolio. Z pewnością jest to dobry znak, że chcą wystawić swoją pracę w Internecie na widok publiczny, ponieważ pokazuje to, że mają wiele do zaoferowania. Powinieneś także sprawdzić kwalifikacje architekta, w innym wpisie dowiesz się, jakie kwalifikacje powinien posiadać architekt.
4. Spotkaj się z kilkoma architektami
Nie ma nic lepszego niż umówienie się na spotkanie i bezpośrednia rozmowa z różnymi specjalistami przed podjęciem decyzji.
Podczas tego spotkania upewnij się, że przekazujesz swoje potrzeby, gusta i obawy. Pozwól, by kierował Tobą instynkt, oceń, czy czułeś się komfortowo i czy uważasz, że zrozumieli Cię tak, jak byś chciał. Czasami pierwsze wrażenie liczy się najbardziej! Porozmawiaj z architektem o terminach i dowiedz się, jak bardzo jest dostępny, aby rozpocząć pracę nad Twoim projektem.
4. Upewnij się, że architekt oferuje projekt, który w 100% mieści się w Twoim budżecie
Wydaje się to oczywiste, ale kiedy zaczynamy marzyć o naszym przyszłym domu, łatwo dać się ponieść. Chcemy spełnić wszystkie nasze oczekiwania i często zaniedbujemy aspekt ekonomiczny. Projekt domu i budżet, który posiadasz powinny iść w parze, a dobry architekt będzie miał ten aspekt na uwadze przez cały czas.