Istnieje nieskończona ilość stylów architektonicznych i chociaż może się wydawać, że jest to coś, co interesuje tylko inżynierów i architektów, to nie jest to prawdą. Znajomość stylów architektonicznych pozwala mieć lepsze wyobrażenie o domu, o którym marzysz i pomoże Ci to w kontakcie z architektem planującym dom.
Jednak, jak powiedzieliśmy na początku, istnieje wiele stylów architektonicznych. Wynika to z faktu, że z biegiem czasu stale pojawiają się nowe style. Już w czasach prehistorycznych zaczęły powstawać pierwsze style architektoniczne, które były doskonalone lub dostosowywane do aktualnych trendów.
Z tego powodu bardzo trudno jest zidentyfikować je wszystkie, dlatego też wybraliśmy do tego artykułu 5 najbardziej pożądanych stylów architektonicznych.
Styl minimalistyczny
Architektura minimalistyczna powstała pod koniec lat 60-tych w Nowym Jorku, a jej podstawą jest dążenie do uzyskania jak największej przestrzeni, przy zachowaniu funkcjonalnego projektu i wyeliminowaniu wszystkich zbędnych detali w wystroju. Mimo swojej prostoty jest to jeden z najtrudniejszych do osiągnięcia stylów, ponieważ dąży do przekazania maksimum przy minimum. Jest to jeden z najczęściej używanych stylów w wynajmach wakacyjnych.
Przeczytaj również: Jeden z trzech najpiękniejszych domów w Polsce znajduje się na Śląsku
Styl modernistyczny
Modernistyczna architektura obejmuje szeroki zakres stylów, które rozwinęły się na całym świecie na początku XX wieku, a konkretnie w latach 1920-1950. Styl modernistyczny rozwinął się dzięki pojawieniu się wielkich architektów, takich jak Walter Gropius czy Mies Van Der Rohe. Architekci ci stworzyli najwybitniejsze dzieła swoich czasów, tworząc tym samym swój własny styl: styl modernistyczny.
Styl współczesny
Styl współczesny jest często mylony ze stylem modernistycznym. Styl współczesny pojawił się w latach 70-tych, aż do dnia dzisiejszego. Jest to styl, który nieustannie się zmienia w zależności od trendów i innowacji w danej chwili. Innymi słowy, jest to aktualny styl, który stara się zerwać z wszystkim, co tradycyjne i być modnym. Skupia się na równowadze architektonicznej, a we wnętrzach szuka przestronności, łącząc różne pomieszczenia domu, takie jak jadalnia i kuchnia. Ma on losowy rozkład, w którym zadbano o użycie prostych linii połączonych z niektórymi liniami krzywymi lub geometrycznymi.
Styl nordycki lub skandynawski
Styl nordycki pojawił się na początku XX wieku w krajach Europy Północnej, takich jak Szwecja i Dania. Charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością, ale bez rezygnacji z designu. Choć jest on zbliżony do stylu minimalistycznego, wpisuje się również w nurt nowoczesnego designu.
W tym stylu przeważa drewno. Nie tylko w wykończeniach czy meblach, ale także w ścianach działowych . Drewno znajduje się również w belkach stropowych. Drewno jest stosowane w jasnych odcieniach.